ASIS Danmark søger en studerende som ønsker at arbejder med netværk og deltage i forenings aktiviteter.

 

ASIS Danmark har ca. 50 medlemmer som normalt deltager aktivt i foreningens aktiviteter over året, det danske chapter er en underafdeling af ASIS International som har mere end 36.000 medlemmer på verdensplan og er den største organisation for fagfolk med ansvar for sikring og sikkerhed, inklusive ledere og instruktører inden for området.

Desuden bliver virksomhedslederne og andet ledende personale, i verdens store virksomheder medinddraget i udviklingen af ASIS International, for at følge med i og præge den konstante forandring og udvikling i sikkerheds spørgsmål og løsninger.

ASIS International arbejder for at øge effektiviteten og produktiviteten vedrørende sikrings- og sikkerhedspraksis ved blandt andet at udvikle uddannelsesprogrammer og materiale og ved at forsyne medlemmerne og erhvervslivet med information om sikring og sikkerhed og ved at deltage og påvirke udvikling af nye standarter og kriminalpræventivt arbejde.

ASIS Denmark har eksisteret i Danmark, i over 20 år og har gennem tiden bidraget aktivt til netværk på tværs af den danske sikrings- og sikkerhedsbranche denne position vil vi gerne aktivt søge at opnå igen da vi pga. Corona har måtte afvente med netværksmøder mv.

Vi har en bestyrelse som aktivt forsøger at arrangerer nye aktiviteter for medlemmerne og til de søger vi en studiemedarbejder som aktivt kan bidrage til følgende aktiviteter:

 • Opbygge foreningens SoMe aktiviteter
 • Opdatering af hjemmesiden
 • Udarbejde nyhedsbrev eller medlemsnyt
 • Indkalde til medlemsmøder
 • Deltage på medlemsmøder
 • Deltage i at sprede budskabet om ASIS Danmark på relevante studier i Danmark

Din opgaver giver en vis frihed i at planlægge selv hvornår disse bliver lavet inden for de fastsatte rammer fra bestyrelsen, dette gør at du kan lægge disse opgaver når det passer ind i dit studie.

Din professionelle erhvervserfaring er ikke vigtigt, men det er vigtigt at du ønsker at udbygge dit netværk og aktivt ønsker at bidrage til at skabe et aktivt dansk netværk samt at være en del af sikrings- og sikkerhedsbranchen.

Som person er du omstillingsparat og klar på en udfordring på den ene side, og på den anden har du en struktureret tilgang til dine arbejdsopgaver og arbejder godt sammen med andre.

Har du lysten til at udvikle ASIS Danmark sammen med Bestyrelsen og medlemmerne gennem spændende aktiviteter.

Du har en ren straffeattest, og det er et krav at du behersker dansk og engelsk både i skrift og tale.

Arbejdssted:

Du arbejder som udgangspunkt hjemmefra eller til medlemsmøder.

Arbejdstid: ca. 8-15 timer om måneden

Vi tilbyder dig:

 • samarbejde med gode kolleger i sikrings-og sikkerhedsbranchen
 • fast vederlag for studiejobbet.
 • Medlemskab af ASIS International og ASIS Danmark.
 • et spændende og alsidig studiejob med mulighed for at skabe dit fremtidige netværk

Vil du vide mere om stillingen kan du kontakte formand Jesper Florin på tlf. 5135 3707. eller Næstformand Thomas Pedersen på tlf. 2363 1103

 

Ansættelse:

Hurtigst muligt.

 

Send din kortfattede ansøgning, Af din ansøgning skal det fremgå:

 • Hvad driver dig som person og hvorfor vil du gerne bidrage til ASIS Danmark.
 • Send ansøgningen til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

___________________________________________________________________________